Palganumbri pettus

Inflatsioon

Inimesed lasevad ennast petta rahanumbrist ja elavad kujutelmas, et ülemuste poolt välja pakutud rahanumber on piisavalt suur. Ma kohe selgitan selle halastamatu enesepettuse lahti.

Kogu rahanumbri illusiooni kontseptsioon seisneb selles, et sa oled harjunud vanade numbritega ja ei suuda aru saada, et pöörane inflatsioon on kui sa saad mingil hetkel palgatõusu, siis sa vaatad numbrit ja leiad selle piisavalt suure olevat. „Ohoo, ma saan juba 4000 (või mis iganes number) eurot palka, pole paha, see on ju suur summa!“
Jah, 3000, 4000 või 6000 eurot võis olla unelmate palganumber veel mõni aasta tagasi, aga mitte enam täna. Kirjutamise hetkel (kevad 2024) on osade ettevõtete keskmised palgad liginemas kohati 10 000 eurole. Tundub müstika, aga see on tänane reaalsus. Seetõttu, kas sa arvestad sellega, kui palju oled sa ostujõus tegelikult aja jooksul kaotanud oled? Kas su praeguse palga ostujõud on võrreldav 5 või 10 aasta taguse ajaga? Rahal on kombeks aja jooksul oma väärtust kaotada, ja ma olen veendunud, et sa koged seda omal nahal igapäevaselt.

Kuidas küsida palka juurde

Ja siit me jõuame palgatõusu pettuseni. Palgatõusu pettus on väga levinud nähtus. Inimesed ei suuda aru saada, et ilus number ei pruugi olla sugugi nii ilus kui ta pealt paistab. Kui sa oled aastaid harjunud sellega, et 1000 eurot on väga suur raha, siis sa ei suudagi nendest minevikunumbritest välja rabeleda ja endale väärilist palka nõuda. Sa arvad, et need paar- kolm tuhat eurot netos on piisav raha ja rohkem nõuda on ülekohtune. Ei, sa peaksid restardi tegema enda mõtlemisele ja hakkama numbreid vaatama uue pilguga,
Näiteks kui tänavune aastainflatsioon on 8% ja sa saad ainult 6% tõusu, siis teenid sa vähem. Järgmise aasta inflatsioon on oletame 6% tõusu ja sa saad 6% tõusu, siis oled sa endiselt maha jäänud.

Kuna inflatsioon töötab alati sinu vastu, jääd sa alati maha. Ja seetõttu on nii oluline, et kõik mõtleksid sellele sellisel viisil. Tööturul, kus on valikuvõimalusi, võib nõuda palju agressiivsemat palgatõusu. Kuidas küsida palka juurde? Selliselt, et see kataks inflatsiooni ja sulle jääks rohkem pihku kui enne.

AUTORIST

Olen Ekke Lainsalu, endine tippmüügimees, praegune müügiproffide koolitaja.

KATEKOORIAD

UUDISKIRI

Jaga:

seotud:

Suhtleme?